ortodoncja
Wybierz język
ortodoncja
W jednym budynku znajdziesz różnych specjalistów.
Zobacz na czym polega kompleksowość naszej obsługi.

Godziny przyjęć Ortodoncja

dr n. med. Jan Plaskacz

Poniedziałek - Wtorek            11:30 - 17:30

Środa                       awarie 11:00 - 16:30

Czwartek - Piątek                  11:30 - 17:30

A A A Drukuj

Ortodoncja

Jest dziedziną stomatologii najbliższą medycynie, a w szczególności ortopedii ogólnej. 

Dlaczego? Bo obejmuje wzrost narządu żucia , rozwój i ewolucję wad zgryzu, czyli obserwując danego pacjenta doświadczony ortodonta widzi kim był, kim jest i kim będzie jego pacjent w przyszłości.

Wada zgryzu jest taką samą wadą jak krzywy kręgosłup, czy staw biodrowy.

Kiedy ma się 13 lat zauważa ją stomatolog rodzinny, specjalista lub rodzic (dziecku to zazwyczaj nie przeszkadza). Po 30 roku życia zaczynają się dolegliwości, po 40-ce wada zaczyna doskwierać: dolega i szpeci. Po 50-ce zaczyna się „ upośledzenie funkcji” – nie można normalnie gryźć, a potem następuje utrata zębów.

Wady zgryzu można leczyć w każdym wieku.

Jeśli ortodonta może wybierać kiedy chciałby rozpocząć leczenie jest to w 75% przypadków 11 rok życia u  dziewczynek i 12 rok życia u chłopców.
Są tacy pacjenci których zaczyna się leczyć „ od moment wejścia do gabinetu” (np. 5 rok życia), oraz tacy u których z rozpoczęciem leczenia trzeba zaczekać do momentu zakończenia wzrostu (16-17 rok życia)
Potem mamy do czynienia ze stabilnym dorosłym pacjentem. Wbrew pozorom dojrzały pacjent to najwyższa „szkoła jazdy”. Jego biologia nie wybacza błędów. Raz popełnione pozostają jako wynik leczenia, nie „ wybaczy” ich wzrost i adaptacja młodocianego.
Za to wspólną cechą wszystkich dorosłych pacjentów jest nieskrępowana radość z uzyskanego wyniku leczenia demonstrowana przy każdym spotkaniu ze swoim ortodontą (tzn. ze mną ;-D).
Cieszy Mnie, że Oni potrafią się cieszyć.


*Prezentowane na stronach podziały i klasyfikacje zostały uproszczone z myślą o laikach i nie są zgodne z podziałem podręcznikowym